Idag är jag halvvägs till 70 år... 35 år gammal. Eller ja, 27 år egentligen för 8e gången.
Det blev en tidig morgon med min numera frukosttradition - äggröra och bacon! På bordet stod ett stort paket inslaget i guldpapper och jag var snabb på att öppna det! För första gången hade jag ingen aning om vad Johan hade hittat på och jag blev glatt överraskad när jag insåg att paketet innehöll en rökpistol! Tyvärr var två av tre tänkta paket restade i lager, men Johan tyckte att vi kunde åka in till KitchenLab och kika tillsammans på tillbehören.
Johan åkte iväg till jobbet, men bad mig komma in till stan ~17:30, gärna klädd i klänning.
Jag blev lite stressad, jag hade nämligen påbörjat en tårta som skulle bli klar idag... Men, det var bara att sätta igång och se hur långt jag hann innan det var dags för hair n' makeup!
Saftiga chokladbottnar på svart kakao samt hallonmousse stod på schemat. 7 lager totalt som sedan skulle täckas med en fransk smörkräm samt lite julig dekoration. Blev kanske inte riktigt så bra som jag hade tänkt mig, iaf inte "grankvistarna", men det ger mig ännu en anledning att göra om och göra rätt nästa år istället.
Jag hoppade på båten in till Nybroplan och var framme runt 17:15. Johan väntade på mig när jag kom fram, gav mig en puss och sträckte sedan fram en liten presentpåse från Efva Attling! Va go han är! Sedan strosade vi längst med Nybrogatan i lugnt tempo innan han stannade till utanför DoMa! Det hade jag inte heller listat ut - hans överraskningar tar sig!
Vi skippade deras avsmakningsmeny och plockade istället in flera smårätter som vi delade på under kvällen - helt rätt beslut! Dock var vi både helt färdiga som människor och vi var hemma och somnade i soffan redan vid 21 ^^ Haha, inte lätt att bli gammal, som det verkar!